Obsah stránky
Týřovice
Týřovice, nejmenší a zároveň nejvýše položená obec v nejbližším okolí, leží na svahu vrchu Slavníka v nadmořské výšce kolem 570 metrů nad mořem. Jméno obce vzniklo pravděpodobně z tvaru "ves lidí Týřových nebo Tyrzových".
První písemně doložená zmínka o Týřovicích je z roku 1364 a týká se jakéhosi Buška z Tý-řovic. Jediný známý Bušek z Týřovic, zvoucí se ale povětšinou "z Miřetic", měl v erbu znamení podobné dvěma hůlkám s kulatým uchem po stranách.
Následující zpráva o vsi je z roku 1387. Dalším známým majitelem vsi je vladyka Mikuláš z Lipna (jinde uváděný jako Mikeš), jemuž patřila tvrz v nedalekých Neprochovech. Po jeho smrti připadly Týřovice roku 1404 králi Václavu IV. Další zpráva týkající se vsi je až z roku 1543, kdy si Anna Obytecká, manželka Petra Zmrzlíka ze Svojšína a na Neprochovech, nechala zapsat "w Tayrzowiczych dvuor kmecí s platem" jako svůj majetek v obnovené Desky zemské. Není jisté, zda po smrti Anny Obytecké (+ 1564) zůstala ves v majetku jejích pozůstalých dcer, ale víme, že roku 1591 patřila Radslavu z Vchynic, pánu na Nalžovech. Ještě téhož roku přešly Týřovice v držení Karla Švihovského z Rýzmberka a na Horažďovicích. Tím byly nastálo připojeny k horažďovickému panství.
"Z paseky plné kručinek dojdeme k soustavě ohromných balvanů, jejichž pojmenování "po-hanský oltář" neuchovává lidová paměť jistě bez důvodů." Tak popisuje ve své "Zemi zamyšle-né" básník a spisovatel Ladislav Stehlík.
Historik dr. Emanuel Šimek připisuje Slavníku důležitou úlohu ve své práci pojednávající o západní hranici území kmene Slavníkovců, sousedícím s državami kmene Přemyslovců. Ve své studii mimo jiné píše: "Že končiny východně od tohoto rozvodí (řek Otavy a Úslavy) patřily ještě k území slavníkovskému, toho dokladem by mohla býti zajímavá památka, která se nám zacho-vala v orografickém názvosloví blízko rozvodí jižně od pramenů Úslavy. Je to název hory Slav-níka, jejíž skalnatý masiv, dominující jmenovitě jižním směrem celé krajině a skýtající skvělou vyhlídku na šumavská předhoří i na vlastní horská pásma šumavská v pozadí, se rozkládá mezi Neprachovy, Týřovici, Velešici a Břežany, tedy východně od rozvodní trati, jež snad byla roz-hraním obou knížectví. Jméno hory je historicky doloženo již z roku 1556, je tedy zřejmě původu velmi starého, takže je možné, že pochází ještě z dob před sjednocením celé dnešní české země v rukou Přemyslovců a že je upomínkou - jedinou toho druhu - na slavného knížete libického (pozn. kníže Slavník zemřel roku 981)." Tolik tedy historik dr. Emanuel Šimek.