PAČEJOV A OKOLÍ : HISTORIE, SOUČASNOST

 Znak Pačejova
Cesta: Titulní stránka > Historie, současnost

Historie, současnost

Historie, památky

První zmínka o vsi je datována rokem 1227, kdy český král Přemysl Otakar I. daroval platy z několika vesnic v Prácheňském kraji klášteru sv. Jiří v Praze. Mezi těmito vesnicemi byl právě i Pačejov. Toto vlastnictví je uváděno až do roku 1305. Ve středověku zde stávala tvrz, jejíž pozůstatky se dochovaly v areálu budov bývalého panského dvora, lidově nazývaného Zámeček.

Nejvýznamnější památkou v Pačejově je kostel sv. Panny Marie Sněžné, který roku 1685 nechal opravit Václav Vojtěch, ze Šternberka. Do současné podoby byl přestavěn v roce 1871. Mezi další památky mnoho drobných sakrálních staveb, můžeme jmenovat boží muka u Velešic a Strážovic, kapličku se zvoničkou ve Strážovicích.

První písemná zmínka o vsi je z počátku 13. století, konkrétně se vztahuje k roku 1227, kdy král Přemysl Otakar I. dává klášteru sv. Jiří v Praze platy z vesnic v kraji Prácheňském, mezi kterými je též osada Napaseiowe
Ve třicátých letech 20. století se kolem nádraží začínají objevovat první domky, největší rozmach stavební činnosti pak nastal po skončení druhé světové války.
Úředním nařízením ze dne 30. srpna 1916 byl změněn název obce Pačív na Pačejov.
Obec Strážovice je prvně zmiňována až roku 1551, kdy patřila Adamovi ze Šternberka, pánu na Zelené hoře u Nepomuka.
Týřovice, nejmenší a zároveň nejvýše položená obec v nejbližším okolí, leží na svahu vrchu Slavníka v nadmořské výšce kolem 570 metrů nad mořem.
Obec Velešice leží na úpatí vrchu Slavníka v nadmořské výšce 545 metrů nad mořem.

Historické fotografie

Současnost

Dnes v obci najdete základní i mateřskou školu, knihovnu s veřejným internetem, fotbalové hřiště, poštu, obchod a hostinec.

Krásná okolní příroda a malebná krajina láká milovníky přírody a nabízí pěkné terény pro cykloturisty a v zimě pro běžkaře. Do Pačejova je dobré spojení vlakem i autobusem.

Předností Pačejova je jeho výborná dopravní dostupnost a občanská vybavenost. Zajíždí sem vlak i autobus, obyvatelstvu slouží veřejný vodovod, kanalizace, knihovna, dům s pečovatelskou službou, ordinace několika lékařů, mateřská školka, základní škola, kulturní dům a sportoviště.

Současné fotografie

Fotogalerie spravovaná Obecním úřadem Pačejov